Στο βιβλίο αυτό θα προσπαθήσουμε να παρακολουθήσουμε τις πρώτες στιγμές της ζωής πάνω στη γη. Η προϊστορία, η περίοδος δηλαδή πριν από την ανθρώπινη ιστορία που μελετούμε στο σχολείο, είναι ένα μεγάλο και άγνωστο κομμάτι της ανθρώπινης παρουσίας πάνω στην γη. Τα πρώτα ανθρώπινα βήματα είναι ελάχιστα γνωστά. Οι προσπάθειες των επιστημόνων αποκαλύπτουν λίγο μόνο από το σύννεφο, που καλύπτει το τμήμα αυτό της ανθρώπινης παρουσίας. Έλα και συ να κάνουμε μαζί αυτό το μακρινό ταξίδι μέσα στο χρόνο.